Jesteś w: NAUKA
Pozostałe działy:

Niezwykłe właściwości nici przędnej pustelnika brunatnego

Autor: Magdalena Wolan   

alt

Nić przędna jadowitego pustelnika brunatnego może okazać się kluczem do stworzenia nowych rodzajów folii samoprzylegających oraz cieniutkich urządzeń elektronicznych.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz z College of William and Mary w Stanach Zjednoczonych zdecydował się zbadać wykazującą niezwykłe właściwości nić przędną pustelnika brunatnego (Loxosceles reclusa). Podczas gdy nici innych pająków zbudowane są z okrągłych włókien, pustelnik brunatny wytwarza cienkie i płaskie włókna przypominające wstążki. O swoim odkryciu naukowcy informują w czasopiśmie Advanced Materials.  
 
Przędza pustelnika brunatnego charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością zwykłej nici przędnej, ale również - w przeciwieństwie do zwykłej przędzy - płaską konstrukcją, która to umożliwiła naukowcom dokładne zbadanie struktury molekularnej nici i ustalenie z czego wynika jej wytrzymałość. Fakt, iż włókna są niezwykle cienkie - do 10 nanometrów szerokości i kilkudziesięciu nanometrów grubości -  połączony ich sztywnością i zdolnością dopasowania się do kształtu powierzchni daje im niespotykane właściwości adhezyjne. Zespół odkrył także, że powierzchnia włókien jest pokryta malutkimi, przypominającymi kropki guzkami, które, jak przypuszczają naukowcy, jeszcze bardziej zwiększają adhezję.    
 
Według naukowców odkrycie to umożliwi stworzenie doskonałej jakości folii samoprzylegających i cienkich urządzeń elektronicznych, które mogłyby być zastosowane jako implanty medyczne o niezwykłej wytrzymałości i wysokiej biozgodności. 
 
 
 
Źródło artykułu: www.sciencedaily.com
Źródło ilustracji: www.commons.wikimedia.org
źródło: nanonet.pl