Jesteś w: NAUKA
Pozostałe działy:

Ogólna metoda łączenia nanocząstek tworzących wielofunkcyjne materiały

Autor: Monika Stanisławczyk   

altNaukowcy z U.S. Department of Energy’s Brookhaven National Laboratoty opracowali ogólną metodę łączenia różnych typów nanocząstek, z których można produkować na dużą skalę materiały kompozytowe. Technika ta otwiera wiele możliwości zestawiania ze sobą nanocząstek o wielorakich właściwościach magnetycznych, optycznych czy też chemicznych, co pozwala wytworzyć zupełnie nowe wielofunkcyjne materiały, oraz takie, które wykazują większą wydajność w szerokiej gamie potencjalnych zastosowaniach.

Metoda ta wykorzystuje powiązania komplementarnych nici syntetycznego DNA oparte na cząsteczkach, które przenoszą kod genetyczny na sekwencjach dobranych baz opisywanych literami A, T, G i C. Po pokryciu nanocząstek chemicznie ustandaryzowanymi „platformami konstrukcyjnymi” i dodaniu cząsteczek-wypełniaczy, z którymi DNA może się bardzo łatwo związać, naukowcy przyłączają sztuczne komplementarne nici DNA  do dwóch zupełnie różnych rodzajów nanocząstek, aby je połączyć. Następnie naturalne wiązanie pasujących do siebie nici „samoorganizuje” cząsteczki w trójwymiarową strukturę składającą się z miliardów cząsteczek. Dzięki możliwości zmiany długości łączników DNA, ich gęstości rozmieszczenia na powierzchni, oraz innych czynników, naukowcy są w stanie kontrolować i optymalizować nowo powstałe materiały i ich właściwości.


„Nasze badania pokazują, że metody łączenia oparte na DNA pozwalają sztucznie wytworzyć na dużą skalę  nanokompozyty „supersieci” z szerokiej gamy obecnie dostępnych nanokomponentów, w tym magnetycznych, katalitycznych czy fluorescencyjnych nanocząstek”, mówi Oleg Gang, fizyk z Brookhaven, który przewodził badaniom w Lab’s Center for Functional Naomaterials (CFN). Nasze odkrycie pozwala oprzeć naszą pracę na prostszym systemie, w którym dowiedliśmy, iż łączenie nanocząstek o różnych funkcjach ma wpływ na wydajność pojedynczych nanocząstek, oraz oferuje sposoby tworzenia nowych wielofunkcyjnych i ulepszonych materiałów, oraz takich, które posiadają zupełnie nowe właściwości.

Źródło: http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=28545

źródło: nanonet.pl